Badanie nasienia zary

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pierwszym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno odbyć się badanie?
Badanie to powinno się zrobić w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić też po nowego sposobie urazach w strony krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem
Przed rozpoczęciem do badania muszą zostać wykonane określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać uzyskana w momencie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna także zostać dostarczona w minimalni środek.
Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

Diagnostyka
W diagnostyce niepłodności u mężczyzn obraca się także różnego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności mogą stanowić też wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest toż tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono pomoc kojarzenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi istnieć ich tak bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i różnego sposobu infekcje. W charakterze ich usunięcia robione są badania mikrobiologiczne.