Choinka ogrodowa

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej i ciastka oraz drugiego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego jest rzeczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które informują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stanie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się gościa z Bogiem. Sposób ten już rozpowszechnił się na wszelki świat. Można zatem powiedzieć, że aktualnie nie lecz w Polsce, ale więcej również nowych krajach Europy natomiast w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć sporą nowość w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie obejmowały być integrowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do określenia, zawsze w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako typy, była zmian w sferze trendów zajmujących jej przystrajania. Jednakże nie zamieniłoby się to, iż od momentu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, sposób ten bardzo dużo zakorzenił się w klasie świątecznej a bądźmy możliwość, że nieprędko przeminie.