Endometrium 6mm postmenopausal

Endometrioza jest chorobą, na którą chcą tylko kobiety. Jest obecne choroba, w jakiej komórki śluzówki macicy kierują się po organizmie i wszczepiają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę choruje co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej staje na jajniku. Drugimi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak również pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W relacji z jej dania daje różne objawy. Najczęściej a stanowi toż ból przed i w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym faktem jest ponad ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w zakresie miednicy. Bardzo intensywnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty umiejscowione w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Powracające do tego zaburzenia w produkcji hormonów, jajniki przyczyniają się do zwiększonej ilości poronień i zdrowego utrzymania ciąży.

Badanie
W badaniu endometriozy szczególnie ważny jest problem z osobą. Kolejnym etapem jest wykonanie badań. Niezbędne jest spełnienie bardzo wskazanego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Zapewne ono być farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione jest wtedy od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu wystarczającej dawek hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów uważa za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co wewnątrz tym idzie do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego zamykane jest źródło z postacią endometrium lub dużo inwazyjnie usuwany jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może wystąpić jej nawrót.