Gasic pozar idiom

Podczas prób gaszenia pożarów wielu ludzi odruchowo sięga po wodę. Jest obecne najłatwiejszy i znacznie popularny środek gaśniczy. Jednak strażacy, specjaliści od gaszenia pożarów, nie ciągle się na nią stanowią. Wybór środka gaśniczego zależy od palącego się materiału.

Piany gaśnicze Piany gaśnicze świetnie kontrolują się między innymi podczas pożarów cieczy palnych takich jak benzyna czy alkohole. Pianą nie można gasić palących się metali alkalicznych czy instalacji elektrycznych i wszystkiego co reaguje z wodą. Z kolei proszki gaśnicze mają największe wykorzystanie. W zależności z posiadanego składu potrafią być zużywane do gaszenia niemal wszystkich ważnych się materiałów. Gazy gaśnicze, z jakich największy jest dwutlenek węgla, pomocne są w gaszeniu pożarów węgla kamiennego, koksu i siarki też takich metali jak potas, sód, wapń, żelazo i cynk. I woda doskonale robi proste powołanie w zetknięciu z palącymi się ciałami stałymi pochodzenia organicznego, jak na dowód drewno, papier, węgiel, słoma.

Steam fire extinguishing czyli para jako środek gaśniczy Podobne działanie jak woda jest para jako materiał gaśniczy (steam fire extinguishing). Prawdopodobnie stanowić łączona w sukcesach płonięcia tych jednych produktów. Zasadnicza różnica między parą oraz wodą liczy na tym, że wodę można stosować w dowolnym miejscu, a parę zdecydowanie w oddzielnych pomieszczeniach o kubaturze nie dłuższej niż 500 metrów kwadratowych. W znaczniejszych pomieszczeniach działanie pary prezentuje się nieefektywne. Do dobrego gaszenia pożarów wskazana jest nie tylko znajomość środków gaśniczych odpowiednich do różnych substancji, ale także zasady ich stosowania i serwowania w rejon pożaru.