Jak zapobiec marnotrawstwu jedzenia

Z różnych powodów kupujemy więcej jedzenia niż jesteśmy w stanie skonsumować. Aby zapobiec marnotrawstwu, jednym ze sposobów na przechowywanie nadwyżek żywności jest pakowanie próżniowe.
Metoda takiego zabezpieczania produktów żywnościowych pozwala na wydłużenie terminu przydatności do spożycia od trzech do pięciu razy, ponieważ tak zapakowana żywność nie ma dostępu do powietrza, które poza bakteriami i enzymami, jest głównym powodem psucia się jedzenia. Przechowywać próżniowo można wszystkie produkty spożywcze.


Urządzeniami pozwalającymi na takie pakowanie są pakowarki próżniowe. Ze względu na sposób pakowania, można je podzielić na komorowe i bezkomorowe.
Maszyny komorowe są przeznaczone do pakowania dużych partii żywności. Wykorzystują je wytwórcy żywności, duże magazyny, czy hipermarkety, gdzie często towar jest pakowany na życzenie klienta. Poza tym tak zapakowana żywność wygląda estetycznie, a odpowiednio wyeksponowana i oświetlona, zachęca do kupna.
Pakowanie żywności w urządzeniach komorowych, odbywa się w środku maszyny. Proces polega na włożeniu produktu wraz z odpowiednim opakowaniem do hermetycznie zamykanej komory, w której wytwarza się próżnia. Następnie następuje zgrzanie opakowania, po czym komora otwiera się samoczynnie. Aby przyśpieszyć proces pakowania, producenci stworzyli pakowarki dwukomorowe, natomiast przy pakowaniu niewielkich produktów, zalecane jest użycie wkładek komorowych, co również przyśpieszy proces pakowania.
Zgrzewarki bezkomorowe dedykowane są dla gospodarstw domowych. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, można już zakupić całkiem dobrą pakowarkę za około 200 – 400 złotych. Wydatek szybko się zwraca, bo dzięki pakowaniu w sposób próżniowy, oszczędzamy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a nawet więcej. Proces pakowania jest bardzo prosty. Przebiega na zewnątrz urządzenia, a do środka, w celu wykonania zgrzewu, jest wkładany tylko brzeg folii.


tłumaczenia medyczneTłumaczenia medyczne, farmaceutyczne i biotechnologiczne

POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl