Odpylanie w przemysle zajaczkowski

Dlaczego trzeba odpylać?
Proces odpylania powinien stanowić sporządzany we wszystkich pomieszczeniach, w jakich występuje realne zagrożenie wybuchem pyłu, jaki jest magazynowany i dostarczany. W procesie odpylania bierze się specjalne odpylacze, jakie są indywidualnie dobierane i projektowane do określonej instalacji. Dobieranie i budowanie przebiega w system uwzględniający analizę ryzyka.

Proces odpylania
Odpylanie atex (atex dust extraction) stanowi element całości systemu odpyleniowego. Wyodrębnione są specjalne strefy i zabezpieczenia, jakie planują zbyt zadanie zabezpieczać przed przejściem fali uderzeniowej.
Podstawowym zadaniem odpylania atex jest przygotowanie zabezpieczenia przeciwwybuchowego. Dzięki niemu można będzie ograniczyć skutki wybuchu do takiego poziomu, jaki będzie miły również dla personelu, jak i dla urządzeń i aparatów.
Dyrektywa Atex 137 zobowiązuje pracodawców do użycia zabezpieczeń przeciwwybuchowych. W ramach zabezpieczeń rzuca się m.in tłumienie wybuchu.

Tłumienie wybuchu
Najbardziej pomocna metoda ochrony urządzeń przed skutkami niekontrolowanego wybuchu to system tłumienia wybuchu. W zestaw całego systemu wchodzi butla HRD, centrala sterująca, czujnik ciśnienia oraz czujnik podczerwieni. Układ powinien rozpoznać wybuch w najwcześniejszej fazie. W razie rozpoznania następuje wtrysk środka tłumiącego do środka urządzenia służącego ochronie. Celem wtrysku jest stłumienie wybuchu. Reakcja wymaga być krótka. Tworzona jest w tysięcznych częściach sekundy.

systemy gaśnicze wodne Wodne systemy gaśnicze | GRUPA WOLFF

Rodzaje odpylaczy
Na placu tanich jest dużo różnych typów odpylaczy, w obecnym często odpylacze workowe, filtry modułowe, odpylacze kartridż owe, odpylacze kasetonowe itp.