Podajnik slimakowy czy tlokowy

Przenośniki ślimakowe mają zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, To narzędzie jest do podawania gotowej paszy z mieszalnika, przenoszenia własnej paszy ze śrutownika albo z gnojownika. Ma i użycie do rozładunku i załadunku ziarna.
Maksymalny kąt pracy przenośników ślimakowych to 45 stopni. Przenośnik ślimakowy nazywany jest także żmijką do zboża lub podajnikiem ślimakowym.
Przenośnik ślimakowy daje się do rozładunku przyczep rolniczych lub zasypywaniu silosów zbożowych. Pomaga i przy przewożeniu ziarna. Przenośniki są używane jeszcze do wstępnego czyszczenia zboża. Danie to jest zazwyczaj jako element dróg do produkcji pasz oraz dróg do przechowywania zboża. Przenośniki ślimakowe to dania o długości od 4 do 12 mb, wydajności od 7 do 60 T/h, średnicy rur od fi 110 do fi 250, silniki o miar od 1,5 do 11 kW.
Przenośniki ślimakowe są niezwykle łatwymi konstrukcyjnie maszynami rolniczymi. Przy ich stałej eksploatacji bardzo wymowne jest kontrolowanie stanu łożysk oraz pasków klinowych. Te pierwiastki są najbardziej awaryjne w urządzeniu. Poza tym, należy myśleć o kąt pracy przenośnika ślimakowego. Potrzebuje on wynosić maksymalnie 45 stopni.
Wyjątkiem z tej myśli są przenośniki pionowe. Stanowią więc narzędzia dedykowane do rzeczy przy ścianach budynków, silosów również oryginalnych obiektów przemysłowych i gospodarskich.
Przenośniki ślimakowe są znacznie zalet. Charakteryzują się dużą wydajnością, niewielkim zapotrzebowaniem na skalę, niską ceną i niskimi kosztami eksploatacji, łatwością manewrowania także możliwością zmiany kąta pracy przenośnika.
Istnieją jeszcze przenośniki przystosowane do zmiany położenia. Dzięki tej wartości przenośnik można korzystać w tamtych dziedzinach. Nie dopiero w rolnictwie. Przenośniki umożliwiają również zmianę kąta nachylenia. Przenośnik ślimakowy można dobrać o pozostałe elementy np. kosz zasypowy, innego sposobu rozdzielacze oraz segmenty przedłużające.