Stosunki miedzynarodowe jako dyscyplina naukowa

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, jak to chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na inny koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe oraz dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka oraz własne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupy Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka pragnie otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle duże są w niniejszym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.