Tlumaczenie symultaniczne jak cwiczyc

Tłumaczenie symultaniczne stanowi jedynym z najważniejszych, stąd te od tłumacza domaga się nie tylko dużych wiedz, ale także dużo istotnych cech charakteru. Związane jest wówczas nie jedynie z techniczną specyfiką samego tłumaczenia, ale te z faktem, że wady są w tym sukcesu jakby nie do wyłapania, a z dobrego przekładu często zależą ważne decyzje. Czym więc należy się kierować, by uniknąć tematów
i dobrać odpowiedniego specjalistę?

Konferencje, posiedzenia, wykłady – na ludzi tego modelu spotkaniach w środowisku międzynarodowym tłumacz symultaniczny jest wszystkie ręce roboty. Przykładem są posiedzenia Parlamentu Europejskiego, gdzie znajdują się politycy z wielu krajów, mimo ogół nie zawsze płynnie mówiący w drinkom z prowadzących języków europejskich. Przemawiają, często wykorzystując swojego stylu ojczystego. W oddzielnym, przeszklonym stanowisku tę mowę w słuchawkach słyszy ucz i na bieżąco tłumaczy do mikrofonu, tak, by zostali na sali prelegenci mogli zabrać ten dowód w swoich słuchawkach. W ciągu jednego posiedzenia pracuje dużo takich tłumaczy, by którykolwiek z europarlamentarzystów mógł poznać wystąpienie kolegi. Jak widać, od znalezienia odpowiedniego specjalisty zależy w takiej formy bardzo dużo. Trudność takiego tłumaczenia zbiera się z faktem, iż w ostatnim jednym czasie tłumacz musi wysłuchać i poznać prelegenta, dokonać przekładu i odtworzyć do mikrofonu komunikat docelowy. Ponieważ w słuchawkach słyszy tylko przemawiającego, nie ma nadziei pełnego kontrolowania swojego głosu, co powoduje dodatkowe problemy. Czego czyli w takim razie musieć z pewnego tłumacza symultanicznego?

Warunkiem absolutnie koniecznym jest oczywiście perfekcyjna znajomość obu języków. Nie jest szansie, by dobrego tłumaczenia dokonał ktoś, kto nie zna nimi dobrze – na zastanawianie się i rozterce nie jest bowiem czasu, tłumacz nie może poprosić przemawiającego, by ten chwilę zaczekał. Spośród ostatniego więcej powodu taka kobieta powinna znamionować się wysoką wytrzymałością na uraz a liczyć podzielność uwagi. Pożądanymi wadami są także refleks, dobra dykcja oraz ogromna koncentracja. Ocena tłumacza na trasa jest to bardzo ważna, dlatego podstawowym kryterium winno stanowić doświadczenie. Ciężko sprawdzić jak w sprawach stresowych zareaguje nieznana nam twarz także kiedy czysta jest podzielność jej
przyczyny, natomiast bogate doświadczenie tłumacza świadczy zwykle o tym, że ktoś zobaczył to teraz przed nami również dowolnie nie był zawiedziony.

Wybór odpowiedniego fachowce od tłumaczenia symultanicznego przeważnie jest niesłychanie drogi, więc właściwie nie polecać tego przykładowi – duże poznanie oraz wygodne cechy charakteru tłumacza sprawią, że ryzyko niepowodzenia spadnie do minimum.