Uziemienie cysterny

Zadaniem uziemienia elektrostatycznego jest minimalizowanie ryzyk związanych z początkiem palnych treści na efekt przeskoku iskry elektrostatycznej lub powiązanych z nagromadzaniem się ładunków elektrostatycznych. Używa się go w ciągu transportu i obróbki palnych proszków, alkoholi i cieczy.

 

Najprostsze uziemienie elektrostatyczne (electrostatic earthing) zrobione jest z zacisku uziemiającego oraz przewodu. W bardziej rozbudowanych modelach zainstalowany jest sposób ochrony stanu uziemienia, dzięki któremu możliwe jest transportowanie lub dozowanie produktu, pod warunkiem prawidłowego podpięcia uziemiania.

Niebezpieczne naładowania elektrostatyczne mogą wyniknąć w okresie napełniania lub opróżniania zbiorników z proszkami, cieczami czy granulatami. Do tworzenia naładowań elektrostatycznych prowadzi także mieszanie, rozpylanie czy pompowanie substancji łatwopalnych. Przemieszczenia ładunków elektrycznych produkowane są w wyniku kontaktu i rozdzielenia. Ich wartość jest zależna od własności elektrostatycznych powierzchni, które rozumieją się ze sobą także właściwości mediów, geometrii materiałów zbiorów czy przeładunku. W skutku nagłego, bezpośredniego dostępu z uziemieniem lub nienaładowanym celem może uzyskać do powstania krótkiego impulsu prądowego, który będzie wyczuwalny w skór iskry. Z zmian niemonitorowane iskry mogą skutkować powstanie zapłonu mieszaniny alkoholu i powietrza, zaś w efekcie do eksplozji. Środkiem na pozbycie się powyższego zagrożenia jest skorzystanie uziemienia, które będzie poważne za kontrolowane odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Znacznie większe bezpieczeństwo zapewniają nowoczesne systemy zarządzania uziemienia.