Wychowanie dzieci a staz pracy

Anemia, zwana również niedokrwistością jest stanem, w którym powraca do zmniejszenia liczby czerwonych krwinek. Są różne przyczyny powstania niedokrwistości w organizmie młodego człowieka: może być spowodowana utratą krwi, poprzez upośledzenie wytwarzania erytrocytów czy i w kontrakcie ze ograniczeniem życia erytrocytów.Pomimo wszystko, upośledzenie wtedy stanowi raczej często spotykanie wśród osób w ciąży – dotyka około 40% ciężarnych. Natomiast w sukcesie osób przy nadziei definicja anemii wygląda trochę inaczej. Podczas ciąży dochodzi bowiem do zwiększenia objętości natury a jej rozcieńczenia, przez co liczba czerwonych krwinek jest obniżona, niedokrwistość jest to zjawiskiem dość normalnym. W porządku ciąży więc opowiadamy o zaistnieniu anemii, kiedy dochodzi do spadku poziomu hemoglobiny poniżej 10 g/dl lub hematokrytu poniżej 30%.

Nie zwalnia to wprawdzie faktu, że ważne niedobory czerwonych krwinek w organizmie przyszłej mamy mogą doprowadzić do zaburzeń rozwoju płodu i niedotlenienia. W wczesnym trymestrze ciąży grozi to schorzeniami implantacji zarodka, a nawet poronieniem. W następnym kwartale może wywołać do powstawania wad rodzonych, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpienia anemii u kobiety ciężarnej są przede każdym spożywanie alkoholu oraz pieczenie papierosów. Inne to ciąża mnoga, niedobór witam i wartości odżywczych w diecie, na jakie zapotrzebowanie dość szybko wzrasta w punkcie wejścia w ciążę. Leczenie anemii zależy z jej poziomu zaawansowania oraz przyczyny. Lekka anemia, której czynnikiem był brak żelaza, jest ciągle leczona doustnymi środkami poprawiającymi jego liczba. Bardzo rzadko stosuje się również dożylne uzupełnianie niedoborów żelaza, stanowi obecne przecież ważna o moc silniejsza niż w wypadku przyjmowania suplementów diety. Dają się przypadki, kiedy konieczna będzie także transfuzja krwi – dzieje się tak często w pozycjach obfitego krwawienia, na przykład podczas odklejania się łożyska.

Anemia jest schorzeniem dość szybko rozpoznawalnym, jej sygnałami są:

zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, kłopoty z sławą i koncentracją, zawroty głowy.

Jeśli więc, będąc w ciąży, zauważysz u siebie któryś z przytoczonych wyżej czynników, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ nieleczona anemia może stworzyć do właściwych uszkodzeń płodu, a nawet do jego śmierci.