Wykorzystanie mikroskopow laboratoryjnych

Urządzenia, dzięki którym można obejrzeć bardzo małe elementy, przyjrzeć się subtelnym detalom, często niewidocznych gołym okiem, nazywamy mikroskopami. Pierwsze mikroskopy optyczne dawały stosunkowo małe, bo zaledwie dziesięciokrotne, powiększenie. I dlatego nie zdobyły większego uznania, jako narzędzie badawcze.

elzab miniElzab Mini E - kasy fisklane Polkas Kraków

Współczesna nauka, technologia poczyniła ogromny postęp w dziedzinie mikroskopii i spowodowała, że obecnie bardzo powszechnym stało się korzystanie z mikroskopów w wielu dziedzinach. Mamy mikroskopy warsztatowe, polaryzacyjne, optyczne, holograficzne, operacyjne, fluorescencyjne, elektronowe i wiele innych. Specjalny rodzaj mikroskopów znalazł zastosowanie w laboratoriach medycznych i naukowych.
Są to mikroskopy laboratoryjne, specjalnie skonstruowane do pracy w ciemnym polu z obiektywem o powiększeniu 100 razy. Ich głowica umożliwia dołączenie kamery albo aparatu cyfrowego, dzięki którym można archiwizować zdjęcia z badań.
Znalazły zastosowanie w dydaktyce, w pracach laboratoryjnych i nauce. Wszędzie tam, gdzie koniczne są obserwacje próbek przy powiększeniach od minimum 40 razy.
Używa się ich w medycynie, biologii, technice. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów laboratoryjnych możemy zrobić dokładną analizę moczu, która pozwala na wykrycie krwinek, grzybów, kryształów czy bakterii, wskazujących na konkretne stany chorobowe. Wykorzystuje się je do badań histopatologicznych, w onkologii, hematologii. Weterynaria jest dzięki mikroskopom laboratoryjnym o wiele skuteczniejsza w niesieniu pomocy zwierzętom. Mikroskopy są stosowane do badania wody, w kryminalistyce do badania mikrośladów a także do wykrywania trucizny, jubilerstwie do wykrywania fałszywych wyrobów, czy określania wartości produktów, w konserwacji zabytków, ochronie środowiska do oceny stanu ekologicznego rzek i jezior, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, włókienniczym. W elektronice mikroskopy pomagają obserwować elementy elektroniczne, lokalizować zwarcia czy pęknięcia ścieżek.
Praktycznie nie ma dziedziny, która mogłaby się obyć bez mikroskopu laboratoryjnego.