Zabezpieczenia w instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna to skomplikowany organizm, w którym wszystko musi ze sobą współpracować. Jeśli jeden element zawodzi, może dojść do dużego nieszczęścia. Najczęściej dochodzi do śmiertelnego porażenia prądem lub pożaru, w którym również mogą zginąć ludzie. Dlatego o instalacje elektryczne trzeba dbać, zlecać regularne przeglądy wykwalifikowanym elektrykom i na bieżąco naprawiać wszystkie usterki.

Jedną z najważniejszych kwestii w każdej instalacji elektrycznej jest dobór zabezpieczeń. Od tego kluczowego elementu może zależeć nasze życie lub zdrowie. Zabezpieczenia należy dobierać na wielu płaszczyznach. Zaczyna się od bezpiecznika głównego, który musi mieć taki prąd znamionowy jaki ustaliła elektrownia podczas podpisywania umowy o dostarczanie energii elektrycznej. Jest on stosowany po to, aby niemożliwe było pobranie większej ilości prądu niż z tej umowy wynika. Gdyby tak się stało, przewody elektryczne przed naszym lokalem mieszkalnym lub zakładem pracy uległyby przepaleniu.

Dalej mamy licznik energii elektrycznej i w końcu rozdzielnię główną. Rozdzielnia ta jest sercem instalacji elektrycznej. Każdy obwód bierze początek właśnie tam. Każdy jest zabezpieczony odpowiednim bezpiecznikiem, o ustalonym prądzie znamionowym. Doborem zabezpieczeń powinien zajmować się profesjonalny elektryk, który wykona dla nas projekt instalacji elektrycznej jeszcze przed jej wykonaniem. Na tym etapie zostanie ustalone ile ma być obwodów, co mają zasilać i jaki prąd w nich popłynie. Jest to szalenie istotne, ponieważ od tego zależy dobrany przekrój przewodów i w konsekwencji bezpiecznik o odpowiednim prądzie znamionowym. Zasadą jest również stosowanie tak zwanej selektywności zabezpieczeń, dzięki której w razie zwarcia wyłączy się tylko bezpiecznik danego obwodu, a nie główne zabezpieczenie, które odcięłoby dopływ energii do całego budynku.